REDWELL

PORÓWNANIE EKOLOGICZNYCH SYSTEMÓW OGRZEWANIA

O co chodzi w tym ogrzewaniu?

W każdym sposobie ogrzewania chodzi po prostu o to, żeby nam było ciepło. Ale już samo określenie „nam” budzi wątpliwości, ponieważ każdy z nas może mieć inne potrzeby w tym zakresie. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że najważniejsze jest nasze odczuwanie ciepła, a nie temperatura w pomieszczeniu, która jest wynikiem pomiaru temperatury powietrza w określonym miejscu. Istnieje ścisła zależność powyższych parametrów ale dla właściwego zrozumienia potrzeba dodatkowego, bardzo ważnego czynnika decydującego o odczuwaniu ciepła, którym jest temperatura przegród (ścian, podłogi, sufitu). Zapewnienie właściwego komfortu termicznego dla poszczególnych użytkowników, mieszkańców domu, pracowników biur itp., stanowi duże wyzwanie dla większości systemów grzewczych.

Najczęściej spotykamy się z taką sytuacją, gdzie zaprojektowane ogrzewanie ma za zadanie ogrzać powietrze do żądanej temperatury. Ogrzane powietrze jest nośnikiem ciepła, które ogrzewa ludzi i pomieszczenia. Gorące powietrze unosi się do góry i gromadzi przy suficie, czyli tam gdzie jest nam najmniej potrzebne. Dlatego im wyższe pomieszczenie, tym trudniej je ogrzać. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia przy każdym ogrzewaniu konwekcyjnym, zarówno grzejnikowym jak i podłogowym, niezależnie od rodzaju źródła ciepła (kotły gazowe, olejowe, węglowe, pompy ciepła, elektryczne maty i kable grzewcze). Wszystkie grzejniki  elektryczne, które nawiewają ciepłe powietrze są także ogrzewaniem konwekcyjnym.

Wiadomo, że inne oczekiwania dotyczące ciepła mają kobiety, inne mężczyźni, a jeszcze inne małe dzieci czy osoby w podeszłym wieku. Prawie w każdym domu czy biurze spotykamy się z sytuacją, w której komuś jest za zimno, a innemu za ciepło. Każde centralne ogrzewanie jest sterowane poprzez jeden regulator temperatury, zarządzający jednostką centralną. Dodatkowe możliwości regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach są i tak uzależnione od pracy jednostki centralnej. Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe, nie mamy możliwości szybkiej zmiany temperatury. Ze względu na ciągły charakter pracy i olbrzymią bezwładność ogrzewania podłogowego, nie da się uzyskać zmiany temperatury w krótkim czasie.

Przy ogrzewaniu sposobem nadmuchowym mamy często do czynienia z „przegrzanym” powietrzem, w którym nie czujemy się komfortowo. Przykładem dobrze obrazującym ten problem, są różne lokale handlowe lub usługowe, w których zimą jest nam za gorąco. Lokale te są z reguły wysokie i aby uzyskać komfort termiczny na poziomie przebywania ludzi, trzeba stale nadmuchiwać ciepłe powietrze w nadmiarze, ponieważ ciągle unosi się do góry. Klienci wchodzą ubrani w ciepłe kurtki, a pracownicy są w lekkich swetrach. Nieświadomie akceptujemy taki stan rzeczy i uważamy go za normalny. Taki system ogrzewania nie jest przyjazny dla użytkowników. Powyższe problemy są minusem ogrzewania konwekcyjnego, czyli ogrzewania za pomocą ciepłego powietrza, dotyczy to także ogrzewania podłogowego.

Dlaczego ogrzewanie IR Redwell jest właściwym wyborem

    Całkiem inaczej sprawa wygląda przy ogrzewaniu radiacyjnym, jakim jest ogrzewanie podczerwienią, IR (skrót od infrared). O tym, czy jakieś urządzenie grzejące jest skutecznym promiennikiem podczerwieni, decyduje sposób emisji ciepła, zdefiniowany przez konkretną normę unijną IEC 60675-3:2020. W uproszczeniu można wyjaśnić, że musi być odpowiednio duży udział radiacji w stosunku do konwekcji. W praktyce sprowadza się to do tego, że promienniki podczerwieni, oprócz zastosowania elementu grzejnego o określonych właściwościach, muszą rozgrzewać się do temperatury powyżej 65°C. Tylko wtedy możemy mówić o odpowiedniej emisji fal promieniującego ciepła. W przypadku urządzeń Redwell są to fale długie (Typ C).

W tym miejscu warto nadmienić, że ogrzewanie podłogowe, które pracuje w zakresie temperatur 24°C – 35°C nie jest ogrzewaniem radiacyjnym. Firmy oferujące ogrzewanie podłogowe starają się często „zaklinać rzeczywistość” i zapewniają, że emituje ono ciepło poprzez emisję podczerwieni. Wyjaśniamy, że nie jest to prawdą w rozumieniu powyżej przytoczonej normy UE. Elektryczne promienniki podczerwieni Redwell, dają użytkownikom niespotykane możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb termicznych. Jest to możliwe dzięki temu, że Redwell ogrzewa najpierw bezpośrednio ludzi, ściany i wszystkie przedmioty w pomieszczeniu. Powietrze nagrzewa się w drugiej kolejności, gdy nagrzane przegrody zaczynają oddawać ciepło. Zawsze najważniejsze jest nasze odczucie ciepła.

Tylko przy ogrzewaniu podczerwienią mamy prawie równomierny pionowy rozkład temperatury. Temperatura powietrza pod sufitem i przy podłodze będą do siebie zbliżone, a temperatura wszystkich przegród jest nieznacznie wyższa (około 0,2°C do 1°C) od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Przykładowo, jeżeli w pomieszczeniu jest 21°C, to wówczas podłoga będzie miała około 21,5°C. W pozostałych systemach centralnego ogrzewania konwekcyjnego (grzejniki, nadmuch powietrza), temperatura podłogi będzie nawet kilka stopni niższa. Dlatego właśnie ogrzewanie podczerwienią jest doskonałym kompromisem pomiędzy ogrzewaniem podłogowym, a innymi systemami centralnego ogrzewania. Jest jednocześnie najbardziej higienicznym ogrzewaniem, ponieważ nie powoduje cyrkulacji powietrza i kurzu. Poza tym, ujemnie jonizuje powietrze, dlatego polecane jest szczególnie alergikom.

Przyjemne ciepło Redwell, podobne jest do promieniującego ciepła pieca kaflowego i odczuwamy je już po kilkunastu minutach od włączenia ogrzewania. Nie wysusza powietrza i zapobiega tworzeniu się pleśni na ścianach i sufitach, minimalizuje też zjawisko skraplającej się wody na oknach. 

Kolejna przewaga ogrzewania podczerwienią Redwell nad elektrycznymi pompami ciepła i pozostałymi centralnymi systemami ogrzewania wynika z łatwego i szybkiego sposobu sterowania ciepłem w każdym pomieszczeniu niezależnie. W ogrzewaniu IR Redwell obowiązuje zasada, że każdy jest,,Panem ciepła” we własnym pokoju lub nawet strefie. O takich rozwiązaniach można tylko pomarzyć w innych systemach. Dzięki zastosowaniu prostych w obsłudze regulatorów temperatury, możemy w kilkanaście minut odczuwać zmiany temperatury w konkretnym pomieszczeniu. Regulatory mogą być przewodowe, bezprzewodowe oraz z możliwością sterowania za pomocą aplikacji internetowej.

Przy ogrzewaniu podłogowym oczekiwanie na zmiany temperatury trwa często wiele godzin. Wniosek z tego taki, że przez 1/3 sezonu grzewczego (około 2 miesiące w roku) nie jest zasadne włączanie ogrzewania podłogowego (będzie pracować nieekonomicznie, w sposób ciągły), ponieważ w tym okresie potrzebujemy szybkiego ciepła, tylko na 1-2 godziny, głównie rano i wieczorem. Takie szybkie ciepło zapewni nam Redwell, który będzie pobierał prąd przez 2 godziny, a grzał przez blisko 3 godziny bo ma zdolność akumulacji ciepła, co przekłada się na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Umów się z nami na spotkanie

Zarezerwuj termin spotkania ze sprzedawcą.

Poproś o niezobowiązującą ofertę.

Wasz komfort gwarantuje

certyfikaty
Scroll to Top